لطفا جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس آگهی اقدام نمایید.

دکتر ناهید نجار توانا

نوع تخصص : زنان‏ وزایمان
تلفن های تماس : 82452144 - 88982000
آدرس : تهران - تهران - میدان ولیعصر - خیابان زرتشت غربی- بیمارستان مهر ***

توضیحات تکمیلی : دکتر ناهید نجار توانا (جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی و ناباروری) نظام پزشکی: 16623، جراح و متخصص بيماريهاي زنان و زايمان از دانشگاه تهران سابقه فعاليت در شركت نفت به مدت 25 سال
تکامل جنین

 

نشریه الکترونیکی سه هزار

هرسلیقه وایده ای دارید
در هرسطح علمی هستید
در هرصنعت وحرفه ای فعالیت میکنید
درهرکجای جهان پهناور زندگی میکنید
لطفا دقایقی از وقتتان را با ما سپری کنید
گردشگری داخل ایران - گردشگری خارج از ایران - سلامت - آشپزی - ایین خانواده وهمسرداری -آی تی  - خلاقیت - دیدنیها -آموزش زبان انگلیسی -بیو گرافی بزرگان وهنرمندان - عکسهای دیدنی وجالب -سخنان کوتاه - کلاسهای موفقیت -عناوین روزنامه ها وهزاران مطلب دیگر در
:

 


تکامل جنین
چگونگی تغذیه جنین

جنین برای برآوردن نیازهای خود به اکسیژن، مواد غذایی و پادتین های ضدعفونت و همچنین برای دفع مواد  زاید خود به مادرش وابسته است. این مواد در داخل جفت  که عضوی متصل به سطح داخلی رحم است و از طریق بند ناف به نوزاد مرتبط می شود، بین خون مادر و خون جنین مبادله می شوند. در جفت ، خون مادر و جنین نزدیک هم قرار می گیرند ولی واقعاً مخلوط نمی شوند.

تکامل جنین

جنین در کیسه ای در داخل رحم تکامل می یابد. مایع آمنیوتیک مثل یک ضربه گیر برای این کیسه عمل می کند و تغذیه آن نیز به وسیله خون بند ناف انجام می گیرد. محصول بارداری در 8 هفته اول، رویان نام دارد. در این مدت، اندام ها، سر و ظاهر صورت شکل می گیرد، بیشتر اعضا تشکیل می شوند و قلب شروع به ضربان می کند. رویان بعد از 8 هفته، جنین نامیده می شود. تکامل ساختارهای بدن در سراسر بارداری ادامه می یابد.

تغییرات بدن مادر در دوران بارداری

بارداری به سه مرحله (ثلث) تقسیم می شود که  هر یک حدود 3 ماه طول       می کشد. در طی بارداری، بدن مادر متحمل تغییرات عمده ای می شود. بارزترین این تغییرات عبارتند از: برآمدگی شکم همراه با رشد جنین و        بزرگ شدن پستان ها همزمان با آماده شدن آنها برای تولید شیر. به علاوه در هر سه ماهه تغییراتی اختصاصی رخ می دهد. در سه ماهه ی اول، تغییرات قابل مشاهده اندکی وجود دارد.البته ضربان قلب مادر، حدود 8 ضربه در دقیقه افزایش می یابد تا گردش خون جنین را زیاد کند. تغییر در غلظت  هورمون ها ممکن است باعث ایجاد علایمی چون تهوع شود.در سه ماهه دوم ممکن است در اثر وزن جنین، احساس کمردرد مادر شروع شود. اشتهای مادر ممکن است افزایش یابد. تا هفته های 18 تا 20 حرکات قابل احساس جنین شروع و در شکم مادر احساس لرزش ایجاد می شود. در سه ماهه سوم، همزمان با جهش رشدی جنین، مادر به سرعت وزن اضافه می کند. سرانجام رحم چنان بزرگ می شود که سر آن تقریبا به قفسه سینه مادر می رسد. در هفته های آخر جنین تغییر وضعیت می دهد به طوری که سر آن معمولا به سمت پایین قرار می گیرد و برای تولد آماده می شود.

 

مادر در هفته ی 12

پستان های مادر، سفت و آرئول(ناحیه ی دور نوک پستان) تیره می شود. رحم که در حال بزرگ شدن است، ممکن است مثانه مادر را تحت فشار قرار دهد.

رشد کودک

دوران کودکی، زمانی است که رشد و نمو جسمی، ذهنی و اجتماعی قابل توجهی روی می دهد و در طی آن شخص از یک شیرخوار وابسته، به یک انسان بالغ و خودکفا تبدیل می شود. علاوه بر آن کودک مهارت هایی را  می آموزد که به او امکان می دهد به افراد دیگر و با محیط تعامل ایجاد نماید. سرعت رشد در سال اول زندگی بیش از سایر زمان هاست و دوره دیگری از رشد سریع هم در دوران بلوغ رخ می دهد که دوران گذر از کودکی به بزرگسالی است.کودکان ، بسیاری از مهارت های ضروری جسمی، ذهنی و اجتماعی را در 5 سال اول زندگی کسب می کنند، اما فرایند آموختن تا پایان عمر ادامه می یابد.

 

 

 

 

 

چگونگی رشد و نمو استخوان ها

در هنگام تولد، بیشتر اسکلت از بافت غضروفی تشکیل شده است و بافت استخوانی صرفا در تنه استخوان های دراز وجود دارد. در طی کودکی، به تدریج استخوان جایگزین غضروف می شود که به این روند استخوان سازی می گویند. در استخوان های بلند اندام ها، نواحی موسوم به صفحه رشد وجود دارند که برای دراز شدن استخوان مرتب غضروف تولید می کنند و سپس این غضروف به استخوان تبدیل می شود. با شروع دوران بزرگسالی، استخوان سازی کامل می شود و اسکلت هم به بزرگترین اندازه ممکن خود     می رسد.

 

چگونگی تکامل مغز و جمجمه

مجموعه  نورون های (سلول های عصبی) نوزاد کامل است، اما شبکه مسیرهای بین سلولی در نوزاد هنوز تکامل نیافته اند. در 6 سال اول زندگی مغز رشد می کند و شبکه عصبی (اعصاب) به سرعت  پیچیده تر می گردد که در نتیجه آن یادگیری انواع رفتارها و مهارت ها برای کودک ممکن می شود. برای آن که بزرگ شدن مغز ممکن شود ، کرانیوم (بخشی از جمجمه که مغز را می پوشاند) هم در فضاهای نرم موسوم به ملاج و در فواصل بین استخوان های جمجمه موسوم به درز رشد می کند. این نواحی به تدریج استخوانی می شود. درطی بقیه دوران کودکی، مغز، شبکه عصبی و جمجمه با سرعت آهسته تری رشد می کنند.

مغز و جمجمه  بزرگسالان

مغز و جمجمه به  حداکثر اندازه نهایی خود دست یافته اند. شبکه عصبی تکامل یافته است، هرچند که با ادامه دادن یادگیری فرد، آن هم ممکن است    به نمو خود ادامه دهد.

رشد بدن

رشد دوران کودکی را هورمون ها کنترل می کنند و علاوه بر آن، عواملی همچون رژیم غذایی و سلامت کلی فرد  هم بر آن تاثیر می گذارند. بدن کودک مدام در حال رشد است، اما میزان این رشد بسته به مرحله زندگی تفاوت دارد. روی هم رفته رشد در دوران شیرخوارگی و دوران بلوغ   سریع تر از همه دوران دیگر است. علاوه بر آن بعضی از اعضای بدن هم سریع تر از قسمت های دیگر رشد می کنند که این امر منجر به تغییر  نسبت های بدنی کودک در حین رشد می شود. در هنگام تولد اندازه ی سر یک چهارم طول کل بدن است و تا 6سالگی نیز به سرعت به رشد خود ادامه می دهد. خصیصه های صورت نیز در طی کودکی تغییر می یابند؛ بدین ترتیب که صورت بزرگتر از باقی جمجه می شود. اندام ها در دوران شیرخوارگی نسبت به سایر اجزای بدن و سر کوچک تر هستند و با رشد کودک طویل تر می شوند که به ویژه این طویل شدن در دوران بلوغ سریع تر است. نهایتاً بدن در حدود 18 سالگی به اندازه نهایی خود می رسد. در این زمان، اندازه سر تقریبا یک هشتم طول کل بدن و اندازه پاها نصف طول بدن است.

 

 

کسب مهارتها در 5 سال اول زندگی

 

نوزادان قادرند ببینند، بشنوند، اعمال بازتابی داشته باشند(مثل مکیدن) و برای جلب توجه مادر خود گریه کنند. از هنگام تولد تا حدود 5 سالگی خردسالان انواعی از دیگر مهارت های اولیه اساسی را نیز فرا می گیرند. مهارت های جسمی، چیره دستی، تکلم و رفتار اجتماعی چهار جنبه مهم تکامل کودک هستند. کسب این مهارت ها طی مراحل مشخص موسوم به "شاخص های نمو" روی می دهد. این مراحل به ترتیب خاصی روی می دهند و زمان آنها را  البته به صورتی نه چندان دقیق می توان پیش بینی کرد . هرچند که سن دقیق دستیابی به این     مهارت ها در هر کودک  متفاوت است. توانایی یادگیری مهارت های خاص مثل کنترل ادرار و مدفوع به بلوغ دستگاه عصبی کودک بستگی دارد. علاوه بر آن قبل از یادگیری مهارت های پیچیده مشخص، ابتدا لازم است که کودکان توانایی های  ساده تری را کسب کنند؛ برای مثال  کودک قبل از آنکه بتواند  راه برود، باید ایستادن  را یاد بگیرد.

مهارت های جسمی

مهمترین مهارت ها، کنترل یافتن بر وضعیت بدن، تعادل و حرکت است.شیرخوار ابتدا یاد می گیرد چگونه سرش را بلند کند و بچرخاند. سپس می تواند بنشیند. پس از آن یاد می گیرد که چگونه روی زمین بخزد، بایستد، راه برود و بدود.

چیره دستی و بینایی

کودکان یاد می گیرند که چگونه حرکات دست و بینایی خود را هماهنگ کنند تا بتوانند اعمالی همچون برداشتن اشیا و نقاشی کردن را انجام دهند.

شنوایی و تکلم

در ابتدا کودکان فقط به سمت صدا برمی گردند و با غان و غون کردن به آن پاسخ    می دهند. در یک سالگی کودک اولین کلمه خود را به زبان  می آورد و به تدریج معنی کلمات را می فهمد و پس از آن یاد می گیرد جمله سازی کند.

رفتار اجتماعی و بازی

لبخند زدن به دیگران اولین مهارت اجتماعی است که کودک فرا می گیرد. بعدها یاد  می گیرد که با دیگر کودکان بازی کند و جدایی از والدین را تحمل نماید.کودکان مهارت های عملی از قبیل تغذیه و لباس پوشیدن (به تنهایی) را نیز به تدریج یاد می گیرند.

 

 

 

نمودارهای رشد

کودکان به طور منظم از نظر سلامت بررسی می شوند و در این حین میزان رشد آنها نیز ارزیابی می شود. وزن و قد (و در کودکان کوچک تر از 2 سال دور سر) را          بر حسب سن اندازه گرفته، بر روی نموداری رسم       می کنند و محدوده ای بر روی نمودارها نمایش         می دهند. برای پسران و دختران نمودارهای جداگانه ای رسم می شود. اندازه گیری هایی که ا ز کودکان به عمل می آید، در اکثر مواقع در محدوده طبیعی قرار           می گیرند و در صورتی که درخارج این محدوده باشند احتمالا مشکلی وجود دارد. خودتان هم می توانید با    اندازه گیری قد فرزندتان، نمودار رشد او را روی کارت مراقبت کودک وصل کنید.برای رسم نمودار رشد شیرخواران باید از مقادیر به دست آمده در           اندازه گیری های انجام شده در درمانگاه یا مطب استفاده کرد.

اندازه گیری قد کودک

برای اندازه گیری قد کودکتان از او بخواهید کفشش را درآورده و کنار دیوار بایستد. یک جسم صاف مثلا یک کتاب را به صورت عمود روی سر فرزند خود قرار دهید. محل تقاطع قاعده کتاب را با دیوار مشخص نمایید و سپس فاصله بین این نقطه و زمین را اندازه گیری کنید.

استفاده از نمودارها

سن فرزندتان را در پایین نمودار پیدا کنید و از آن جا خطی به سمت بالا(به صورت عمود)

بکشید تا با خطی که به صورت افقی با اندازه گیری قد، دور سر یا وزن فرزندتان از سمت چپ نمودار کشیده شده است، برخورد کند. نقط تقاطع را علامت بزنید. اگر این نقاط را به فواصل منظم ترسیم کنید، یک منحنی تشکیل خواهد شد که نشان دهنده رشد کودک است.

تغذیه شیرخوار و شروع غذای کمکی

غذای کمکی را از مقدار کم شروع و به تدریج متناسب با اشتهای کودک بیشتر کنید و غذاهای هر مرحله را مرحله بعد اضافه کنید.

 

زندگی سالم

میوه ها سبزیجات، سلولز (فیبر) که به هضم غذا کمک می کند قندهای طبیعی و آب فراوان دارند. باید سعی کنید روزانه حداقل 5 بار از این غذاها مصرف کنید؛ مثلا یک بار یک میوه با اندازه متوسط مثل سیب بخورید و یک بار هم به عنوان دسر یک بشقاب سالاد میل کنید.

گوشت، ماهی و میوه های مغزدار دارای پروتئین زیادی می باشند که برای ساخت و ترمیم سلول ها ضروری است. این مواد همچنین تامین کننده ی ویتامین ها و برخی از مواد معدنی مثل  آهن       می باشند. این غذاها چربی زیادی هم دارند؛ این رو باید از آنها در حد اعتدال مصرف کرد.

غذاهای چرب که انرژی زیادی دارند و غذاهای شیرین که موجب پوسیدگی دندان       می شوند، باید کمتر خورده شوند

رژیم غذایی سالم
رژیم غذایی سالم تاثیر عمده ای بر سلامت دارد و قادر است احتمال پیدایش بسیاری از بیماری ها را تحت تاثیر قرار دهد؛ برای مثال رژیم غذایی پرچربی، خطر پیدایش بیماری های قلبی را می افزاید. رژیم غذایی تنظیم وزن هم اهمیت اساسی دارد. برای متعادل بودن رژیم غذایی است مقادیر مناسبی هیدرات های کربن، چربی، پروتئین و ویتامین مواد معدنی در آن وجود داشته باشد.
غذاهای پرسلولز(فیبر) به میزان فراوان بخورید اما مصرف غذاهای پرچربی یا شیرین را محدود کنید و از مصرف مقادیر زیاد نمک و کافئین پرهیز نمایید. علاوه همه ی اینها، مصرف آب برای زندگی حیاتی است و باید روزانه 8 لیوان (2لیتر) آب بنوشد.

شیر و سایر فرآورده های لبنی تأمین کننده پروتئین، کلسیم و بعضی از ویتامین ها مثل B2،B12و D می باشند. می توان کاری کرد که این گروه جزء بزرگی از رژیم غذایی را تشکیل دهد اما سعی کنید برای حفظ وزن مناسب، از انواع کم چربی این محصولات استفاده کنید.

گروه های غذایی

این نمودار دایره ای نشان دهنده گروه غذایی اصلی و نسبتی از کل رژیم غذایی است که به هر  گروه   اختصصاص         می یابد. غذاهایی بخش های بزرگتری از نمودار را به خود اختصصاص داده اند. باید نسبت   به بخش های کوچکتر جزء  بیشتری از رژیم غذایی را شامل شوند

نان سیب زمینی و غذاهای نشاسته دار دارای سلولز(فیبر) و نشاسته زیاد و مقداری هم ویتامین و مواد معدنی هستند؛ از این رو جزء بزرگی از رژیم غذایی را تشکیل می دهند

ویتامین ها و مواد معدنی

بدن به انواعی از ویتامین ها و مواد معدنی نیاز مند است  زیرا این مواد نقشی حیاتی در رشد و            سوخت وساز(فرایندهای شیمیایی روی دهنده در بدن) دارند. بدن می تواند ویتامین هایK وD بسازد؛ اما سایر ویتامین ها و همه ی مواد معدنی باید  از طریق غذا تأمین شوند. بعضی از افراد خاص غذاهای مکمل علاوه بر وعده های غذایی معمول نیاز  دارند. برای مثال زنان باردار برای سلامت جنینبه اسید فولیک نیاز دارند و    گیاه خواران نیز چون گوشت یا دیگر محصولات حیوانی را مصرف نمی کنند، احتیاج به ویتامین B12 دارند.مصرف معمول این ویتامین، محصولات حیوانی است. ویتامین های A ،D، K وE را بیش از مقادیر       مصرف نکنید، زیرا بدن این ویتامین ها را ذخیره می کند و اگر مقادیر زیادی از آنها در بافت های بدن تجمع یابند، ممکن است اثرات سمی داشته باشند. همچنین زنان باردار باید از خوردن غذاهای حاوی مقادیر زیاد ویتامین   Aپرهیز کنند، زیرا ین ویتامین اثرات بالقوه مضری بر روی جنین در حال رشد دارد.

ارزیابی وزن

برای پیشگیری از بیماری های مربوط به داشتن اضافه وزن یا کم وزن بودن لازم است وزن خود را در محدوده طبیعی متناسب با قدتان خفظ کنید.        با استفاده از یک نمودار قد و وزن شبیه آنچه در زیر نشان داده شده،       می توانید دریابید که آیا وزنتان در حد طبیعی است یا خیر. راه دیگر ارزیابی وزن با محاسبه "شاخص توده بدن" است. برای محاسبه شاخص توده بدن، وزن خود را بر حسب کیلوگرم بر مجذور قدتان بر حسب متر تقسیم کنید. شاخص توده بدن کوچکتراز 20 نشان دهنده لاغری بیش از حد متعارف و شاخص توده بدن بزرگتر از 25 نشان دهنده ابتلا به اضافه وزن است.

ورزش

اکثر مردم بر این موضوع واقفند که ورزش، بخش مهمی از سبک زندگی سالم را تشکیل می دهد. ورزش منظم، سلامت جسمی و ذهنی را حفظ می کند و قادر است خطر پیدایش بیماری های مزمن را  کاهش دهد، امید به زندگی را بیشتر کند و کیفیت زندگی را درطول سال های آینده بهبود بخشد. اگر ورزش را جزئی از برنانه روزمره خود نمایید، احتمالا متوجه خواهید شد که انرژی بیشتری برای انجام فعالیت های روزانه معمول مثل خرید، کار در منزل، مراقبت از کودک و باغبانی دارید.

 

فواید ورزش برای سلامتی

ورزش منظم برای بیشتر دستگاه های بدن سودمند است. به ویژه دستگاه قلبی،عروقی ، دستگاه عضلانی، اسکلتی و دستگاه تنفسی. ورزش کردن همچنین با فراهم کردن انبساط خاطر، کاهش استرس و ایجاد تغییراتی که باعث بهبود خلق می شوند، برای سلامت روانی هم مفید است.

 

طرح ریزی برنامه ورزشی

برای مفید واقع شدن ورزش ، باید مرتب ورزش کرد. توصیه می شود روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش سبک مثلا پیاده روی سریع درحداقل 5 روز هفته انجام شود. برای آمادگی جسمانی بیشتر یا برای کاهش وزن باید بیشتر ورزش کنید. باید به انجام دادن فعالیت هایی بپردازید که قلب و ریه ها را به فعالیت وادارند (افزایش استقامت)، تحرک مفاصل را بهبود بخشند (افزایش انعطاف پذیری) و قدرت عضلانی را افزایش دهند. اگر تا به حال اصلا به صورت منظم ورزش نکرده اید یا از نظر سلامت مشکلاتی دارید، قبل از شروع منظم ورزش با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش کردن سالم و بی خطر

برای اجتناب از آسیب یا ورزش بیش از حد و مضر، اهداف واقع بینانه ای برای خود تعیین کنید. اگر آمادگی جسمانی کافی ندارید، ورزش را به آرامی شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید. مراقب باشید که بیش از حد ورزش نکنید، به طوری که احساس درد یا ناخوشی در شما ایجاد شود. حتما برای ورزش از کفش، لباس و تجهیزات محافظتی مناسب استفاده کنید. هر وقت ورزش می کنید برای پیشگیری از گرفتگی عضلانی و خشکی بدن و به حداقل رساندن خطر آسیب به بدن، ابتدا بدن را گرم کنید و در پایان هم به تدریج بدن را سرد کنید نه آن که ناگهان به ورزش خاتمه دهید. چنین برنامه ای مستلزم ورزش های سبک هوازی مثل هروله کردن (جاگینگ) است که باید به دنبال آن یک رشته حرکات کششی عضلانی هم انجام داد. در اینجا، دو نمونه از حرکات کششی را نشان داده ایم:

 

کشش لگن و ران

زانو بزنید و یکی از پاها را بر روی زمین و در جلوی خود بگذارید. لگن خود را به سمت پایین و جلو حرکت دهید به طوری که عضلات پشت ران کشیده شوند. همین کار را برای پای دیگر انجام دهید.

 

کشش کمر

زانو بزنید و روی پاشنه های خود بنشینید. بازوی خود را رو به بالای سر خود بکشید و به جلو خم شوید و کف دست خود را روی زمین بگذارید. بازو، سر و بدن خود را در یک امتداد نگاه دارید.


>>بانک جامع پزشکی ودارویی ایران


 

 

http://www.zarrehbin.ir/files/slide/1400140836.jpg
مطالب پیشنهادی نشریه ذره بین:

 


آگهیهای خودرا اعم ازخودرو،ملک و......... به صورت رایگان در سایت ذره بین درج نمایید

  لطفا برروی تصویر ذیل کلیک نمایید

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSo9c8BSJbbB0ckWmrn8M4GNt4wycfBJ4jHG8-M9pAlf9gliVZFnQ

برای ارسال تبلیغات پیامکی واطلاع رسانی خود از پنل پیامکی ذره بین استفاده نمایید
 

لطفاجهت اطلاع از مشخصات سامانه اس ام اس ذره بین
بر روی تصویر ذیل کلیک نمایید

http://www.zarrehbin.com/files/main_ads/1401435123.png


دیدگاه های کاربران
برای این آگهی دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

  • *
  • *
  • *
  • *
  •   
نشریه الکترونیکی سه هزار