لطفا جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس آگهی اقدام نمایید.

. دکتر اذرمیدخت ارم

نوع تخصص : اعصاب و روان
تلفن های تماس : 44257740 - 44257741
آدرس : تهران - تهران - فلکه دوم صادقیه، بزرگراه اشرفی اصفهانی ، نرسیده به مرزداران ، نبش کوچه وحدتی، پلاک47 ، ساختمان پارسی ، طبقه 4، واحد13

توضیحات تکمیلی :
بدرفتاری کودکان را صبوری کنید، کتک نزنید
 

 

خبرگزاری آنا:والد بودن بسیار دشوار است. تجربه ای پرزحمت، سخت و گاهی اوقات رنجش‌آور که در یک لحظه و با یک شیرین‌کاری کودکانه، تبدیل به بهترین لذت دنیا می‌شود. به راستی چه باید کرد تا تربیت کودکانمان به جای آنکه دردسرساز باشد، تجربه‌ای لذت‌بخش شود؟

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، جامعه و خانواده از مادران این انتظار را دارند که پرورش و مراقبت از کودکان را در اولویت زندگی قرار دهند به گونه ای که ضامن رشد و سلامت عاطفی کودکان باشند. در حالی که در برخی موارد والدین به دلیل رفتارهای ناخوشایند کودکان صبر و حوصله‌شان را از دست می‌دهند و گاه با کتک زدن و ناسزا تلاش می‌کنند کودک را به رفتاری که مورد پسندشان است مجاب کنند غافل از آنکه تربیت با این روش‌های نامناسب منجر به بدرفتاری کودکان می‌شود و هیچ نتیجه دیگری در برندارد.

در فرآیند رشد لازم است کودک به ارزش شخصی خود پی ببردو به انظباط فردی دست یابد. این هدف اصلی تربیت کودک است. ضمن اینکه مهارت‌ها و رفتارهای مورد نیاز برای یک زندگی را نیز باید از طریق تربیت کسب کند تا بتواند در آینده انسانی سازگار، مستقل و مسوول پرورش یابد. والدین باید چه کنند تا از عهده این وظیفه دشوار برآیند و به چنین اهدافی دست یابند سوالی است که تنها علوم تربیتی و روان‌شناسی پاسخگوی آن هستند. به طوریکه در بسیاری از موارد این امر مهم بر درک فرآیندهای طبیعی رشد آدمی تاکید مضاعف دارد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که والدین در حین تربیت کودکان باید به آن توجه ویژه داشته باشند این است که بدانند برای کدام رفتار کودک ارزش قائل شوند دهند و برای کدام یک خیر. این کار مستلزم یادگیری شیوه های کاربردی برای ارتقای رشد سالم است. اینکه چگونه رفتارهای پسندیده کودک را تشویق کنیم و با رفتارهای بد او برخورد موثر داشته باشیم. خوشبختانه بسیاری از مشکلات رفتاری و رشدی معمول در کودکان قابل پیشگیری است. چرا که یک اصل مهم در تربیت  صحیح کودکان، تشویق و توجه به رفتارهایی است که دوست دارید در آینده بیشتر شاهد تکرارا آن باشید.

5 مشکل رفتاری رایج در بین کودکان

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که والدین در تربیت کودکان‌شان با آن روبرو هستند، رفتارهای غلط کودکان است. بی شک تا به حال صفت‌هایی چون کودک نق‌نقو، نحس، ایرادگیر، زورگو و یا غیره را شنیده‌اید. کودکانی که هر کدام به نوبه خود دچار مشکلات رفتاری هستند. اینکه چه شده است این کودکان دچار این رفتارهای غلط شده‌اند یک بحث است و روش‌  مقابله با این شیوه‌های غلط که در کودکان نهادینه شده‌اند، بحثی دیگر. اما نکته مهم این است که باید در وهله نخست تعریف مشخص این صفت‌ها از سوی والدین به خوبی شناخته شود. اینکه کودک نق نقو چه کسی است و چه فرقی با کودک نحس دارد.

کودک نق نقو که بسیاری از والدین با آن آشنایی کامل دارند کودکی است که با لحن و صدای کودکانه خواهشی را به اصرار تبدیل می‌کند. والدین شاکی این گروه عنوان می‌کنند که کودکشان هر گاه دهان باز می‌کند با صدایی جیغ مانند و تو دماغی شروع به نق زدن می‌کند.

بی شک شما نیز کودکی را دیده‌اید که در خانه یا خیابان خود را به زمین‌ می‌اندازد، گریه می‌کند، پای می‌کوبد و با صدایی بلند جیغ می‌کشد تا به خواسته اش برسد. این تعریف کودکی است که دچار نحسی است. کودکی که ناسزا می گوید تا به خواسته به حق یا نا به حقش برسد.

در تعاریف بعد کودکی دیده می‌شود که به هیچ وجه حاضر نیست در تخت خود بخوابد و به بهانه‌های ریز و درشت از قبول این مهم طفره می‌رود. با وجود کوشش‌های زیاد اما والدینش نتوانسته اند حریف او شوند و دیگر در مقابل این رفتار کودک تسلیم شده اند به طوریکه او مقابل تلویزیون روی زمین دراز می‌کشد، حتی خود را به خواب می‌زند و منتظر می‌شود تا زمانیکه والدینش برای خواب آماده می‌شوند بعد با خوشحالی میان مادر و پدرش جای راحتی پیدا می‌کند و به جای تخت‌ خواب خود، شب را پیش والدینش به صبح می‌رساند.

اما یکی دیگر از مشکلات رفتاری در کودکان، بیزاری از باخت و اصرار بر برنده بودن همیشگی است. این گروه از کودکان از باختن بیزارند. آنها بازنده‌های بداخلاقی هستند به طوریکه این کودکان که به اصطلاح بازیکنان بد نام دارند، به سختی دیگران حاضر به بازی و دوستی با آنان هستند حتی در برخی مواقع معلم‌ها به والدین این کودکان شکایت می‌کنند که او سعی دارد به همکلاسی‌هایش زور بگوید و بر آنها تسلط داشته باشد.

آخرین کودکی که دچار مشکلات رفتاری است از غذا خوردن ایراد می‌گیرد و مدام از خوردن هر غذایی طفره می‌رود و والدین خود را برای خوردن هر وعده غذایی دچار سردرگمی می‌کند.

اما به راستی چه روش‌هایی برای مقابله و رفع این مشکلات رفتاری در بین کودکان باید به کار بست تا این رفتارها که گاه طبیعی بوده و گاه به شکلی غیرطبیعی و نامناسب با سن کودکان خودنمایی می‌کند، برطرف شود.

از منظر علوم رفتاری و روان‌شناسی، بهبود رفتار کودکانی که دچار این مشکلات هستند تنها زمانی امکان پذیر است که والدین وارد عمل شوند آنهم با یک همت و صبر بلندبالا. به این ترتیب که والدین باید با اتکا و بهره‌گیری از روش‌های صحیح رفتاری با فرزندان‌شان واکنش نشان دهند. در واقع باید روش‌های صحیحی را جایگزین روش‌های کنونی تربیتی‌شان کنند تا مشکلات رفتاری کودکان رفع شود. که این مهم مستلزم آن است که والدین بی‌درنگ و صادقانه به مبارزه با این مشکلات بپردازند و در روشی که پیش از این برای تربیت فرزندشان به کار می‌بردند، تغییراتی اعمال کنند.

این نکته مهم نیز باید همواره مد نظر پدران و مادرانی که فرزندان‌شان دچار مشکلات رفتاریهستند قرار بگیرد که تربیت کودک به شدت تحت تاثیر اعتقادات و ارزش‌های والدین است. این بدین معناست که آنچه ما به عنوان رفتارهای پسندیده یا مشکل رفتاری در کودک می‌بینیم نتیجه ارزشهایی است که ما به آنها اهمیت می‌دهیم و مهم می‌دانیم. در واقع کودکان آینه اعتقادات و ارزش‌های ما هستند. پس برای رفع معضلات رفتاری کودکان‌مان باید ابتدا در ارزش‌ها و اعتقادات خود بازنگری کنیم و سپس به روند تربیتی فرزندان‌مان ادامه دهیم.

http://www.zarrehbin.ir/files/slide/1400140836.jpg
مطالب پیشنهادی نشریه ذره بین:


آگهیهای خودرا اعم ازخودرو،ملک و......... به صورت رایگان در سایت ذره بین درج نمایید

  لطفا برروی تصویر ذیل کلیک نمایید

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSo9c8BSJbbB0ckWmrn8M4GNt4wycfBJ4jHG8-M9pAlf9gliVZFnQ

برای ارسال تبلیغات پیامکی واطلاع رسانی خود از پنل پیامکی ذره بین استفاده نمایید
 

لطفاجهت اطلاع از مشخصات سامانه اس ام اس ذره بین
بر روی تصویر ذیل کلیک نمایید

http://www.zarrehbin.com/files/main_ads/1401435123.png

  

دیدگاه های کاربران
برای این آگهی دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

  • *
  • *
  • *
  • *
  •   
نشریه الکترونیکی سه هزار